Domácí hospic
Téměř všichni lidé by si přáli prožít poslední dny života doma ve společnosti blízkých, podle odborných studií však z 90 procent umírají v často nepřátelsky vnímaném prostředí nemocničních zařízení. Změnit tento nepoměr by mohly pomoct tzv. domácí hospice. Nemocní by zůstali ve známém prostředí, rodině by byl k dispozici speciálně vyškolený personál.
Vůli jít tímto směrem potvrzuje šéf Diecézní charity v Plzni Jiří Lodr. „Současný stav bychom chtěli změnit. Ostatně dlouhodobá koncepce Charity spočívá právě v základní myšlence podpořit rodiny, které váhají, zda budou mít sílu zvládat odcházení svého blízkého samy nebo v kamenném hospicu."
Při Městské charitě Plzeň už tři roky působí pracovní skupina čtyř vyškolených sester, které na Plzeňsku již tuto službu vykonávají.
„V Chebu pak vznikl při chebské farnosti Hospic sv. Jiří právě jako domácí hospic. Jeho princip spočívá v tom, že se jedná o odborné kontaktní pracoviště, kde se snoubí péče lékařů a sester, kteří zajišťují indikaci domácí léčby spolu s pomocí sociálně-právní, psychologickou či duchovním doprovázením," doplňuje ředitel Diecézní charity, zahrnující Plzeňský a Karlovarský kraj.
Počty specialistů v terénu by se měly v blízké budoucnosti zvýšit, zlepšit by se měly i materiální podmínky včetně polohovacích postelí a specializovaných pomůcek. Potřebné finance by měly zajistit evropské dotace z období 2014 až 2020. Populace v Plzeňském kraji rychle stárne. V roce 2050 se počet seniorů oproti dnešku téměř zdvojnásobí, průměrný věk se zvýší o sedm let.
Tzv. domácí hospic není lůžkové zařízení, zdravotníci i asistenti docházejí domů k pacientům a tady poskytují potřebnou péči o těžce nemocné dle jejich potřeb.
Poslední biskupská konference (biskup je hlavou Diecézní charity) v nynějším období plánování EU pro roky 2014 až 2020 téma domácí hospicové péče silně akcentovala. „Pro tuto službu je ale zapotřebí vybudovat zázemí včetně vybavení, jako jsou polohovací postele či specializované pomůcky. Není to zrovna nejlevnější záležitost, proto bychom chtěli čerpat prostředky právě z evropských fondů," potvrdil Lodr .
Mezi speciální pomůcky patří dávkovače na léky, zvlhčovače vzduchu, rehabilitační pomůcky, např. chodítka, odsávačky nebo nafukovací matrace. Lodr připomíná, že záměrem Diecézní charity je zmíněnou službu dále rozšiřovat, zároveň ale přitom spolupracovat i s kamenným hospicem.
Hospic sv. Lazara v Plzni je jediným zařízením v západních Čechách. Vznikl v roce 1998 jako třetí v Česku. Má kapacitu 27 lůžek, primárně přijímá klienty s onkologickou diagnózou. V celé republice v současnosti působí dvanáct hospiců. Jde o specializovaná zdravotnická zařízení poskytující tzv. paliativní péči, tedy péči zaměřenou na úlevu zejména od bolesti, kterou postupující nemoc přináší.
Domácí hospice fungují dobře např. v Anglii, v Česku je služba teprve v plenkách.
Zdroj a foto: Plzeňský deník