Nebezpečné pronásledování
Nebezpečné pronásledování (stalking) je úmyslné, zlovolné pronásledování, které ohrožuje vaši bezpečnost a snižuje kvalitu vašeho života.
Hlavním znakem je opakované a dlouhodobé obtěžování známé či neznámé osoby nevyžádanou a nechtěnou pozorností.
Typické projevy nebezpečného pronásledování:
- opakované a pro oběť skličující pokusy o kontakt cestou dopisů, telefonátů, mailů, SMS, zasíláním drobných předmětů apod.
- demonstrování moci v podobě přímých nebo nepřímých výhrůžek, které vzbuzují oprávněný strach a obavy (např. pravidelné sledování oběti v odstupu 1 metru cestou z práce domů)
- ničení věcí (např. auta, telefonu, ale i ublížení domácímu mazlíčkovi)
- zneužívání osobních údajů (např. zveřejnění telefonního kontaktu s nabídkou sexuálních služeb)
Praktické rady pro oběť
- Důsledně ignorujte veškeré pokusy o kontakt.
- Jednoznačně a přesvědčivě sdělte pronásledovateli, že si s ním nepřeje žádný kontakt. Formulace odmítnutí musí být z pohledu stalkera pádná, má totiž tendence překrucovat realitu. Po odmítnutí je třeba vytrvat u nulové reakce. Zásadně je třeba ignorovat i tzv. poslední schůzku, která je ve skutečnosti jen falešný příslib.
- Naučte se žít, jako byste bydlel/a ve velice nebezpečné části světa. Vždy buďte ostražitý/á.
- Měňte časy, zvyky, trasy (např. nenakupujte stále ve stejnou dobu, měňte obchody, pobočky banky,...)
- Když jdete do školy, kostela nebo do společnosti, mějte sebou doprovod kdokoliv je to možné.
- Pokud tato osoba pronásleduje vaše auto, zastavte u nejbližšího obchodu nebo jiného místa, kde je hodně lidí a zavolejte pomoc.
- Noste s sebou pepřový sprej, sprej se slzným plynem nebo alarm (některý typ alarmu si můžete zavěsit na krk jako přívěšek, funguje ale jen ve vzdálenosti menší než 30 – 50 metrů od vašeho telefonu).
- Vždy u sebe noste mobilní telefon, abyste mohl/a kdykoliv zavolat pomoc.
- Informujte okolí. Mnoho obětí se za pronásledování stydí, není dobré tut skutečnost tajit před svým soukromým okolím ani na pracovišti. Doporučuje se promluvit si s důvěryhodnými osobami, zejména členy rodiny, přáteli, sousedy, zaměstnavateli, spolupracovníky, apod.
Včasné zveřejnění stalkingu zvyšuje možnost ochrany oběti a taktéž brání stalkerovi v manipulaci s okolím.
- Snažte se stalking dokumentovat a shromažďovat důkazy. I když první reakce na další dopis, sms či email bývá impuls zprávu zničit, není to správný postup. Dokumentujte a archivujte veškeré stalkerovy aktivity a tyto důkazy uchovávejte na bezpečném místě.
- Nahrávejte hovory. Protokol hovorů totiž ukazuje, že bylo voláno z určitého čísla, ale není tu žádný důkaz o tom, kdo volal. Z nahrávek volání mohou úřady/policie nejen identifikovat hlas, ale i slyšet zlobu nebo hrozby. Takto shromážděné informace jsou cenné nejen pro právní postup, ale taktéž pro posouzení rizik další eskalace.
Kontaktujte formální autoritu, podejte trestní oznámení.