Pokud nechcete/nemůžete odejít od násilné osoby:
- Přemýšlejte, která místnost ve vašem domě je nejbezpečnější - například ta, kde se můžete zamknout a zatelefonovat pro pomoc nebo zavolat o pomoc z okna.
- Mějte vždy u sebe důležitá telefonní čísla (krizová linka pro osoby ohrožené domácím násilím, policie, organizace pro zneužívané starší lidi, místní azylový dům,…). Neukládejte tato čísla do paměti telefonu, protože by je mohl objevit váš partner/ka.
- Naučte děti používat telefon a zavolat policii, sousedy nebo někoho jiného, kdo může pomoci.
- Mějte na jednom místě (např. v kabelce či tašce, kterou si můžete vždy vzít s sebou) peníze, doklady, mobil nebo telefonní kartu.
- Důležité doklady, náhradní klíče či základní oblečení si uschovejte u někoho, komu důvěřujete nebo v zaměstnání (viz. bezpečnostní balíček).
- Promyslete si, kam můžete v případě akutního nebezpečí odejít (k sousedům, rodičům, kamarádce, do krizového centra či azylového domu).
- Promyslete si a naplánujte možné únikové cesty.
- Snažte se rozeznat situace, kdy se schyluje k násilí a opusťte v takovém případě byt/místnost.
- Při incidentu se nenechejte zavřít v části domu nebo bytu, kde nejsou žádná okna nebo východ nebo kde se nacházejí jakékoli možné zbraně (např. nože v kuchyni).
- Snažte se situaci nezhoršit – partnera/partnerku znáte a nejlépe víte, co ho/ji uklidní a co ho/ji naopak ještě více popudí.
- Pěstujte vztahy s lidmi, nezůstávejte v izolaci.
- Můžete vyhledat odbornou pomoc u nestátních organizací anonymně nebo pod smyšleným jménem. Odborníci na specializovaných linkách nebo pracovištích se vás nebudou na nic vyptávat, nabídnou vám možná východiska a vy se rozhodnete, jak budete postupovat.